Web Analytics Made Easy -
StatCounter
Loading...

Fair Results

Click Section to expand section and see results...

  • Crane County 4H Archery Shoot

    1st Brilee Mora - Andrews County

    1st Williams Alexander- Williamson County

    1st Connor Wood - Midland County

    2nd Jeremy Kirkpatrick the 2nd Ector County

    1st Aubrey Schrib - Gaines County

    2nd Danelle Ivey - Wichita County

    1st Shawn Boone -Runnels County

    1st Tully Schrib - Gaines County

    2nd Laramie White - Crane County

    1st Dallas Delcore - Ector County

    2nd Eddie Garcia - Jim Wells County

    1st Barrett Wood -Erath County

    2nd Aiden Trahan - Crane County

    3rd Iliana Davila - Ector County

    1st Emma Williams - Crane County

    1st JD Warren - Pecos County

    2nd Karissa Hollingsworth- Wichita County

    1st Satita Bullard -Winkler

    1st Blakey Wood - Erath County

    2nd Maggie Davis -Andrews County

    3rd Luke Serrano- Andrews County

    1st Zayden Boone - Runnels County

    2nd Elizabeth Alexander - Williamson

    3rd Arden Kirkpatrick-Ector County

    1st Logan Wrinkle - Callaghan County

    2nd Erynn Kelley - Howard County

    3rd - DC Graham -Wichita County

    1st Avery Garcia - Jim Wells County

    2nd Cormac Bullard - Winkler County

    3rd Satita Bullard - Winkler County

  • Pageant Results

    2022 Miss Permian Basin Fair & Expo

    Queen: Victoria Herrera

    1st Runner Up: Chyenne Brewster

    2nd Runner Up: Luka Rodriguez

     

    Little and Junior Miss
    Permian Basin Fair & Expo

    Congratulations to our pageant winners!

    Little Miss 4-7 years old - Sadie Hudson

    Little Miss 8-11 years old - Juliet Benavidez

    Junior Miss - Jianna Hoelscher

     

  • Poultry Results

    Permian Basin Fair & Expo

    Poultry Show – Judge: Melody Jonas

    Saturday, September 3, 2022

     

    Show Champion:  Black Silkie Patricia Vento

    Reserve Champion:  BB Red DE  Tracy Hill

    Champion ABA Bantam Black Silkie  Patricia Vento

    Reserve ABA Bantam  BB Red OE Tracy Hill

    Champion APA Bantam  Black Silkie  Patricia Vento

    Reserve APA Bantam  BB Red OE  Tracy Hill

    Champion Large Fowl  Phoenix Cock  Tim & Sue Worcester

    Reserve Large Fowl  Australorp Pullet Patricia Vento

    Champion LandFowl  Black Silkie  Patricia Vento

    Reserve LandFowl BB Red OE  Tracy Hill

    Champion WaterFowl  White Call Cock Bantam Patricia Vento

    Reserve WaterFowl  Pastel Hen Bantam  Patricia Vento

    Modern Game Champion  Birchen  Kevin Jackson

    Modern Game Reserve  Birchen  Kevin Jackson

    Game Champion  BBR  Tracy Hill

    Game Reserve  Brassey Back  Tracy Hill

    Single Comb Clean Legged Champion  New Hamshire

    Woody Folllis

    Single Comb Clean Legged Reserve White Plymouth

    Tim & Sue Worcester

    Feather Legged Champion Black Silkie  Patricia Vento

    Feather Legged Reserve  White Silkie  Mary Leland

    Other Comb Clean Champion Spangled Cornish

    Natalia Finney

    Other Comb Clean Reserve Spangled Cornish

    Natalia Finney

    American Champion RIR Harold Patterson

    American Reserve RIR Harold Patterson

    Asiatic Champion  Brantam Park  Lexie Benson

    English Champion Australorp Lexie Benson

    English Reserve  Australorp Lexie Benson

    Continental Champion Maran  Harold Patterson

    Champion AOSB Phoenix Tim & Sue Worcester

    Reserve AOSB Phoenix Tim & Sue Worcester

    Champion Duck White call Cock Patricia Vento

    Reserve Duck  Pastel  Patricia Vento

    Bantam Duck Champion White call Patricia Vento

    Bantam Duck Reserve  Pastel  Patricia Vento

     Junior Show

    Champion Large Fowl  Australorp  Lexie Benson

    Reserve Large Fowl  Australorp Lexie Benson

    Champion Bantam  Spangled Cornish Natalie Finney

    Reserve Bantam  Buff Brahma Lexie Benson

  • Swine Show Results

    Permian Basin Fair & Expo

    Swine Show Results

    Sunday, September 4, 2022

    Reserve Champion

    Junior Showmanship

    Grand Champion

  • Open Cattle Show Results

    Permian Basin Fair & Expo
    Open Cattle Show

    Sunday, September 4, 2022

    Judge: Shane Jennings

     

         Class        Cattle        Place                 Exhibitor/Owner

     Angus Division

    Class 1  Red Angus Champion Gentry Barraza

     American Division

    Class 2 Brangus  Reserve Champion Madison Hanson

    Class 2 Brangus  2nd Meagan Hanson

    Class 3 Brangus Champion Madison Hanson

     American Bull

    Class 6 Brangus Champion Madison Hanson

     All Other Registered Breeds

    Class 7 Maine Anjou 1st CS Cattle

    Class 8 Maine Anjou 1st  CS Cattle

    Class 9 Maine Anjou 1st  CS Cattle

    Class 10 & 11 Maine Anjou Champion  CS Cattle

    Class 10 & 11 Maine Anjou Reserve Champion  CS Cattle

     Percentage Registered Heifer Division

    Class 12 Maine Tainer Champion CS Cattle

    Class 12 Maine Tanine 2nd CS Cattle

    Class 12 Maine Tanine  3rd  CS Cattle

    Class 13  Maine Tanine Reserve Champion CS Cattle

     Percentage Registered Bull Division

    Class 16 Maine Tanine Reserve Champion  CS Cattle

    Class 17  Maine Tanine Champion CS Cattle

    Class 20 & 21 Maine Anjou Grand Champion Heifer CS Cattle

    Class 20 & 21 Maine Anjou Reserve Grand Champion Heifer CS Cattle

    Class 22 & 23 Maine Anjou Grand Champion Bull CS Cattle

    Class 22 & 23 Maine Anjou Reserve Grand Champion Bull CS Cattle

     

  • Open Steer Show Results

    OpenSteer Show

    Sunday, September 4, 2022

    Judge: Shane Jennings

     

         Class        Cattle        Place                 Exhibitor/Owner

    Class 24 Mini Hereford Champion Lola Harding

    Class 25 Polled Hereford  Champion Brazos Harding

    Class 25 Polled Hereford  Reserve Champion Krista Law

    Class 26 Hereford 1st Dylon Vickers

    Class 27 Hereford  1st Payten Wagner

    Class 27 Hereford  2nd  Bailey McLain

    Class 28 & 29  Hereford  Champion  Dylon Vickers

    Class 28 & 29  Hereford Reserve Champion  Payten Wagner

    Class 30  Red Cross  1st  Brazos Harding

    Class 31  Red Cross  1st  Dylon Vickers

    Class 32 & 33 Red Cross  Champion  Brazos Harding

    Class 32 & 33 Red Cross  Reserve Champion  Dylon Vickers

    Class 34 White Cross  Champion  Krista Law

    Class 34  White Cross  Reserve Champion  Dylon Vickers

    Class 35 Black Cross Champion Logan Cook

    Class 36  All other Colors  Champion Tyler Harrison

     

    Class 37 & 38  White Cross  Grand Champion Steer Krista Law

     

    Class 37 & 38  White Cross Reserve Champion Steer  Dylon Vickers

  • Mutton Bustin' Results

     

    Sand Hills Stock Show and Rodeo

    Mutton Bustin' Qualifier

    September 3, 2022

    at the

    Permian Basin Fair & Exposition

     

    Winner with an 80 point ride:

    Jett Pasco

     

    2nd Place with a score of 76:

    Tripp  Pasco

     

    Qualifiers...

    Waylon Anderson

    Isabella Alvarado

    Waylon warren

    Kanin Rodriguez

    Leonidas Ruiloba

    Hannah Rasmussen

    Davin Rodriguez

    Coby Hinojos

    Tripp Pasco

    Weslynn Farris

    Jude Hinojos

    Jett Pasco

    Colten Belcher

    Harper Dutchover

    Baylor Smithee

     

  • Ranch Rodeo Results

     

    Congratulations to all our Ranch Rodeo winners.

     

    TOP HORSE

    “Shaq” Ridden by Jojo Lemond of Lemond Performance Horses.

     

    Champion Team (tie)

     Antina Cattle Co.

    . Brenden Bennett, Hayden Barrow, Sam Ray Hooper, JoJo Lemond, Newt Lemond

    and

     Barrow Ranch

    Branden Barrow, Haden Barrow,  Brendan Bennett, Jake Dyck, Sam Ray Hooper

     

    Third Place Team

    U Up U Down

    .  Jake Jones, Jake Dyck, Sam Ray Hooper, Brenden Bennett, Haydeb Barrow

     

    A big thank you to our teams and sponsors.

     

    A tip of the hat to Marty and Tammy White for

    sponsoring the top horse buckle.

     

  • Barrel Racing Results

    (from left to right)

    Lizeth Lares 3D, Makaya Neff 2D,
    Imiley Sledge 4D, and Cindy Smith 1D

  • Dog Extravaganza Results

    WINNERS

    Best Costume – Aubrey

    Best Trick – Aubrey

    Cutest Dog - Po

  • Boer Goat Results

    BBF - Open Boer Goat Full Buck

    35 - 0 to under 3 months

    Grant Orsak Sterling         PLACE 1

     

    6 - 3 to under 6 months

    Grant Orsak Sterling         PLACE 1 
                                              Reserve Breed Champion

    37 - 6 to under 9 months

    Wyatt Stevens Brown       PLACE 1
                                             Breed Champion
                                            Reserve SHOW Champion

    Wyatt Stevens Brown        PLACE 2

    Maddie Boyd Nolan           PLACE 3

     

    42 - 16 to under 20 months

    Miles Orsak Sterling          PLACE1
                                              Breed Champion

     

    46 - 24 to under 36 months

    Owen Orsak Sterling         PLACE 1
                                              Breed Champion
                                             Grand SHOW Champion

    Morgan Belknap Ector       PLACE 2
                                              Reserve Breed Champion

     

    BFD - Open Boer Goat Fullblood Doe Show

    18 - 0 to under 3 months

    Owen Orsak Sterling         PLACE 1

     

     19 - 3 to under 6 months

    Casey Jo Stevens Brown   PLACE 1

    Daniel Dalager Midland     PLACE 2

     

    20 - 6 to under 9 months

    Wyatt Stevens Brown        PLACE 1
                                             Breed Champion
                                             Grand SHOW Champion

    Beth McClain Scurry          PLACE 2
                                             Reserve Breed Champion

                                             Reserve SHOW Champion

    Maddie Boyd Nolan          PLACE 3

    Wyatt Stevens Brown       PLACE 4

    Casey Jo Stevens Brown  PLACE 5

     

    25 - 16 to under 20 months

    Kailee Jones Taylor          PLACE 1

                                             Breed Champion

    Miles Orsak Sterling          PLACE 2
                                             Reserve Breed Champion

    Jo McAnally Nolan            PLACE 3

     

    BFD - Open Boer Goat Fullblood Doe Show

    29 - 24 to under 36 months

    Grant Orsak Sterling         PLACE 1
                                              Breed Champion

     

    30 - 36 plus months

    Morgan Belknap Ector       PLACE 1
                                              Reserve Breed Champion

     

    BPD - Open Boer Goat Percentage Doe Show

     

    02 - 3 to under 6 months

    Casey Jo Stevens Brown  PLACE 1
                                              Reserve Breed Champion

    Casey Jo Stevens Brown  PLACE 2

    Casey Jo Stevens Brown  PLACE 3

    Wyatt Stevens Brown        PLACE 4

    Leanna Dalager Midland   PLACE 5

     

    03 - 6 to under 9 months

    Aris Barrientez Taylor        PLACE 1

    Abe McClain Scurry           PLACE 2

    Daniel Dalager Midland     PLACE 3

     

    04 - 9 to under 12 months

    Maddie Boyd Nolan           PLACE 1
                                              Breed Champion

     

    BPD - Open Boer Goat Percentage Doe Show

    07 - 12 to under 16 months

    Daniel Dalager Midland     PLACE 1

     

    08 - 16 to under 20 months

    Abe McClain Scurry          PLACE 1
                                              Breed Champion

    Owen Orsak Sterling         PLACE 2
                                             Reserve Breed Champion

    Leanna Dalager Midland   PLACE 3

    Jo McAnally Nolan             PLACE 4

     

    12 - 24 to under 36 months

    Sofi Hagman Ector            PLACE 1
                                              Reserve Breed Champion

     

    13 - 36 plus months

    Beth McClain Scurry          PLACE 1
                                              Breed Champion

     

  • Dummy Roping

  • Talent Show Results

    2022 Talent

    Show Winners

    Overall Grand Champion
    2022 Talent Show
    Al Fellers

    Placings in the 13 & Over

    1. Austen Contreras

    2. Hip Hop Lettos (11-16)

    3. Vanessa Whitaker

    Placings in the 12 & Under

    1. Hip hop Lettos (8-10 yrs old)

    2. Hip hop Lettos (7-8 yres old)

    3. Ivana Melendez

  • Jr Market Goat Results

    Congratulations to our
    Market Goat Show Winners

    Grand Goat

    Reagan Miller - Seagraves, Texas

     

     

     

    PHOTOS TO FOLLOW

     

     

     

     

     

     

     

    Reserve Goat

    Mason Lee - Midland, Texas

    Congratulations to our
    Market Goat Showmanship Winners

    Jr Showmanship
    Reagan Miller of Seagraves, Tx
    and
    Sr Showmanship
    Kayden Pesina of Monahans, Tx.

  • Jr Market Lamb Results

  • Jr. Heifer Results

  • Jr. Market Steer Results

    Congratulations to our 2022 Steer Winners
    Grand Champion Steer
    Tristan Himes of Sterling City, Texas

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Reserve Champion Steer
    Lincoln Graham O’Donnell, Texas

Various Fair Results